I have no idea how to get started...This question deals with potential and kinet
ID: 119315 • Letter: I
Question
I have no idea how to get started...This question deals with potential and kinetic energy. The equation for potential energy is: P.E.= mgh
The equation for kinetic energy is:
K.E.= (m(v^2))/2
Explanation / Answer
Daily runoff = 4.55*10^12 kg/day
Average elevation = 1000 m
Yearly runoff = 365* 4.55*10^12 kg = 1.66075*10^15 kg
Potential energy decrease =mgh = (1.66075*10^15 kg )*9.8 m/s^2 * 1000 m
= 0.162754 * 10^20 Joules
Given the total energy used in the United States in the year 2010 = 1.032*10^20 joules
(Potential energy decrease / Total energy used in the United States in the year 2010 )*100
= (0.162754 * 10^20 Joules)/(1.032*10^20 joules) *100
= 15.77 %
The energy decrease from runoff is 15.77 % of the total energy used in the United States in the year 2010 .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.