A new six-speed automatic transmission for automobiles offers an estimated 4% im
ID: 1192988 • Letter: A
Question
A new six-speed automatic transmission for automobiles offers an estimated 4% improvement in fuel economy compared to traditional four speed transmissions in front wheel drive cars. If a four speed trans. car averages 32 miles per gallon and gasoline costs $2.50 per gallon, how much extra can a motorist pay for a fuel efficient 6 speed transmission? Assume the car will be driven for 140,000 miles over its lifetime of 12 years. The motorist can earn 5% per year on investment Assume miles driven each year are roughly constant.
I understand how to convert between the two cars but I'm confused how to factor in the investment. Explanation of that portion would be most beneficial. Thank you.
Explanation / Answer
Current mileage = 32 mile per gallon
For driving 140,000 miles, fuel needed = 140,000 / 32 = 4,375 gallons
A 4% improvement in fuel efficiency means, new mileage = 32 miles x 1.04 = 33.28 miles per gallon
For driving 140,000 miles, fuel needed = 140,000 / 33.28 = 4,206.73 gallons
Reduction in fuel requirement = (4,375 - 4,206.73) = 168.27 gallons
Total Cost savings at end of year 12 = 168.27 gallons x $2.5 per gallon = $420.68
Present value of this cost saving = $420.68 / (1.05)12
= $234.25
So, this is the maximum amount that consumer be willing to pay extra.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.