The domestic demand for portable radios is given by Q = 5,000-100p, where price
ID: 1192068 • Letter: T
Question
The domestic demand for portable radios is given by Q = 5,000-100p, where price p is measured in dollars and quantity Q is measured in thousands of radios per year. The domestic supply curve for radios is given by Q = 150p. What is the domestic equilibrium in the portable radio market? Suppose portable radios can be imported at a world price of $10 per radio. If trade were unencumbered, what would be the new market equilibrium? How many portable radios would be imported? If domestic portable radio producers succeeded in having a $5 tariff implemented, how would this change the market equilibrium? How much would be collected in tariff revenues? How much consumer surplus would be transferred to domestic producers? What would be the deadweight loss from the tariff? How would your result from part (c) be changed if the government reached an agreement with foreign suppliers to "voluntarily" limit the portable radios they export to 1,250 per year? Explain how this differs from the case of a tariff.Explanation / Answer
At equilibrium,
Demand = Supply
5000 – 100P = 150P
250P = 5000
P = 5000 / 250 = 20
Quantity demanded = 5000 – 100 x 20 = 3000
Quantity supplied = 150 x 20 = 3000
Quantity demanded when P is 10 = 5000 – 100 x 10 = 4000
Quantity supplied = 150 x 10 = 1500
This means that if the price is $10 then there will be a shortage of 2500 units which will be imported and the new equilibrium will be 4000 units.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.