A firm has a production function of Q=4K^2L^2 (4K squared multiplied by L square
ID: 1192009 • Letter: A
Question
A firm has a production function of Q=4K^2L^2 (4K squared multiplied by L squared). Wage rates (W)=$12/hour and Rental Rate (R)=$20/hour.1a.) In the short run K=5. What is the total cost of producing 400 units?
1b.) In the long run, what is the minimum cost to produce 400 units? A firm has a production function of Q=4K^2L^2 (4K squared multiplied by L squared). Wage rates (W)=$12/hour and Rental Rate (R)=$20/hour.
1a.) In the short run K=5. What is the total cost of producing 400 units?
1b.) In the long run, what is the minimum cost to produce 400 units?
1a.) In the short run K=5. What is the total cost of producing 400 units?
1b.) In the long run, what is the minimum cost to produce 400 units?
Explanation / Answer
Using the tangency condition, initially K/L= w/r
K/L = 12/20 = 0.6
K= 0.6*L
1.a) At k=5, L= 5/0.6 = 8.33
Cost of producing 400 units, 400 = 4*5^2 *8.33^2 = 6941.67
1. b) Long run,
dq/dK = 8*K*L^2 , dq/dL= 8*K^2*L
Equating the above to 0
d2Q/ dk*dl = 16*K*L >0 hence minimum
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.