The time needed to complete an exam is normally distributed with (M,O^2) . a. If
ID: 1190997 • Letter: T
Question
The time needed to complete an exam is normally distributed with (M,O^2) . a. If 2.28% of the class can expect to complete the exam within an hour or less, and if 6.68% of the class need more than an hour and 35 minutes to complete the same exam, then what is the average time needed to complete this exam? What is the standard deviation? b. What is the probability that a student will need more than one hour, but less than 1.25 hours to complete this exam? c. Assume that the exams time allocation is 1.5 hours. The time needed to complete an exam is normally distributed with (M,O^2) . a. If 2.28% of the class can expect to complete the exam within an hour or less, and if 6.68% of the class need more than an hour and 35 minutes to complete the same exam, then what is the average time needed to complete this exam? What is the standard deviation? b. What is the probability that a student will need more than one hour, but less than 1.25 hours to complete this exam? c. Assume that the exams time allocation is 1.5 hours. . a. If 2.28% of the class can expect to complete the exam within an hour or less, and if 6.68% of the class need more than an hour and 35 minutes to complete the same exam, then what is the average time needed to complete this exam? What is the standard deviation? b. What is the probability that a student will need more than one hour, but less than 1.25 hours to complete this exam? c. Assume that the exams time allocation is 1.5 hours.Explanation / Answer
Let Mean time be x and Standard deviation be S.D
Z equivalent for 2.28%=-2
Z equivalent for 93.32% (100-6.68)=1.5
(1)
2.28% of the class can expect to complete the exam within an hour or less (60 min or less)
(x-60)/S.D =2
Or x=2*S.D+60
(2)
6.68% of the class need more than an hour and 35 minutes to complete the same exam (95 min or more)
(95-x)/S.D=1.5
X=95-1.5*S.D
Form (1) and (2)
2*S.D+60=95-1.5*S.D
3.5*S.D=35
S.D=35/3.5=10min
Putting S.D in (1)
X=2*S.D+60=2*20+60=80min
Thus Average time to complete the eam =80 min=1 hour and 20 min
Standard deviation = 10 min
Probability for student completing the exam in more than 60 min(1hour) and less than 75 min (1.25 hour)
Z value for 60 min=(60-80)/10=-2
Z value for 75 min=(75-80)/10=-0.5
Probabilty=P(z=-0.5)-P(z=-2) =0.3085-0.0228=0.2857
Probability for student completing the exam in more than 1hour and less than 1.25 hour=28.57%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.