The daily demand for pizzas is Qd = 740 - 20P where P is the price of a pizza. T
ID: 1189705 • Letter: T
Question
The daily demand for pizzas is Qd = 740 - 20P where P is the price of a pizza. The daily costs for a pizza company initially include $50.00 in fixed costs (which are avoidable in the long run but sunk in the short run), and variable costs equal to (Q^2/2) where Q is the number of pizzas produced in a day. Marginal cost is Q Suppose that in the long run there is free entry into the market. Assume fixed costs fall to $18 and, in the short run, the number of firms is fixed (so that neither entry nor exit is possible) and fixed costs are sunk.
. What is the new market equilibrium in the short run?
Q* = pizzas.
P* = $.
There are____ firms in the short run.
b. What is the new market equilibrium in the long run?
Q* = pizzas.
P* = $.
There are____ firms in the long run.
Explanation / Answer
In the sort run, the total cost is
TC = 18 + q^2/2
hence, average total cost = TC/q
= 18/q + q/2
Now, in equilibrium , ATC = MC
MC = q
Hence, 18/q + q/2 = q
18/q= q/2
q^2= 36
Hence, q = 6
But, however in equilibrium MR= MC, so there is zero economic profit
Hence, MR = MC=q = 6
Hence, the equilibrium price should be = 6
Hence,total demand in a market = 740-20p
Hence, total demand = 740-20(6)
Total demand = 620
Hence, there shoul be total = 620/6= 103.33
Hence there shoul be 104 firms in the short run
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.