A new six-speed automatic transmission for automobiles offers an estimated 3% im
ID: 1189633 • Letter: A
Question
A new six-speed automatic transmission for automobiles offers an estimated 3% improvement in fuel economy compared to traditional four speed transmissions in front-wheel drive cars. If a four-speed transmission car averages 27 miles per gallon and gasoline costs $2.50 per gallon, how much extra can a motorist pay for a fuel-efficient six-speed transmission? Assume that the car will be driven for 134,000 miles over its lifetime of 9 years. The motorist can earn 6% per year on investments. Assume miles driven each year are roughly constant. Click the icon to view the interest and annuity table for discrete compounding when the MARR is 6% per year. The motorist can pay for a fuel-efficient six-speed transmission extra $ (Round to the nearest dollar.)Explanation / Answer
Current mileage = 27 mile per gallon
For driving 134,000 miles, fuel needed = 134,000 / 27 = 4,962.96 gallons
A 3% improvement in fuel efficiency means, new mileage = 27 miles x 0.03 = 27.81 miles per gallon
For driving 134,000 miles, fuel needed = 134,000 / 27.81 = 4,818.41 gallons
Reduction in fuel requirement = (4,962.96 - 4,818.41) = 144.55 gallons
Total Cost savings at end of year 9 = 144.55 gallons x $2.5 per gallon = $361.38
Present value of this cost saving = $361.38 / (1.06)9 = $361.38 / 1.6895
= $213.9
= $214 (nearest dollar)
So, this is the maximum amount that consumer be willing to pay extra.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.