A firm produces output according to a production function: Q = F ( K,L ) = min {
ID: 1189627 • Letter: A
Question
A firm produces output according to a production function:
Q = F(K,L) = min {3K,3L}.
a. How much output is produced when K = 2 and L = 3?
b. If the wage rate is $40 per hour and the rental rate on capital is $25 per hour, what is the cost-minimizing input mix for producing 6 units of output?
Capital:
Labor:
c. How does your answer to part b change if the wage rate decreases to $25 per hour but the rental rate on capital remains at $25 per hour?
Explanation / Answer
a) We are given Q = F(K,L) = min {3K,3L}
So if K = 2 and L =3 we have
min {3(2),3(3)} thus
min {6,9} and Q = 6
b) To produce Q =6 we need to buy at least 2 units of K and L so min (3K,3L) gives 6 . If the wage rate is $40 per hour and the rental rate on capital is $25 per hour, then the cost-minimizing input mix for producing 6 units of output will be 2 units of K and 2 units of L
C) It does not change as it is min function where good are used in fixed proportion.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.