The SCSU School of Business last year had total fixed costs for the year of $642
ID: 1189626 • Letter: T
Question
The SCSU School of Business last year had total fixed costs for the year of $642,839.00 (Dean’s salary, maintenance costs, etc.), and average variable costs of $55.93 per credit hour (faculty salary and other costs dependent on credit hours of enrollment). The School of Business generated a total of 39,690 student credit hours of enrollment. Revenue per credit hour is composed of tuition ($25 per credit hour for in-state students and $65 per credit hour for out-of-state students), plus State appropriations ($50 per in-state student credit hour and $10 per credit hour for out-of-state students), plus research grants (generating $150,000 per year). Hint: treat the grant money as additional revenue of $150,000/39,690 = $3.78 per credit hour.
1. Find the breakeven enrollment (in credit hours) for the School, using the above data.
Explanation / Answer
Fixed cost = $642,839
Contribution per credit hour = Revenue – Variable cost
= ($25 + $65 + $50 + $10 + $3.78) - $55.93
= $153.78 - $55.93
= $97.85
Break-even enrollment in credit hours = Fixed cost / Contribution per credit hour
= $642,839 / $97.85
= 6,569.63
= 6,570 credit hours (Answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.