Given the production function Y = zK 0.75 N 0.25 , where z = 4, n =0.05, and d =
ID: 1189317 • Letter: G
Question
Given the production function Y = zK0.75N0.25, where z = 4, n =0.05, and d = 0.10, what is the Golden Rule of Accumulation capital per worker?
Given the information in question (1), what is the Golden Rule of Capital Accumulation output per worker?
Given the information in equation (1), what is the Golden Rule of Capital Accumulation consumption per worker?
Given the information in equation (1), what is the Golden Rule of Capital Accumulation savings rate?
PLEASE EXPLAIN HOW YOU DERIVED THE EQUATIONS AND ALL STEPS
Explanation / Answer
Golden rule of accumulation: MPK = n+d
per capita income = y = zk0.75
k=per capita capital
Golden rule k = 3k-0.25=0.15
k=(1/0.05)4
=160000
y = 4(160000)0.75
4(8000) = 32000
c = y - (n+d)k
= 3200 - (0.15)160000
=32000 - 24000 = 8000
savings rate = s(32000) = 0.15(160000)
s = 0.75
75% saving rate
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.