A monopoly firm maximizes its profit by producing Q = 500 units of output. At th
ID: 1188403 • Letter: A
Question
A monopoly firm maximizes its profit by producing Q = 500 units of output. At that level of output, its marginal revenue is $30, its average revenue is $60, and its average total cost is $34.At Q = 500, the firm's profit is Answer $13,000. $15,000. $17,000. $30,000. A monopoly firm maximizes its profit by producing Q = 500 units of output. At that level of output, its marginal revenue is $30, its average revenue is $60, and its average total cost is $34.
At Q = 500, the firm's profit is A monopoly firm maximizes its profit by producing Q = 500 units of output. At that level of output, its marginal revenue is $30, its average revenue is $60, and its average total cost is $34.
At Q = 500, the firm's profit is $13,000. $15,000. $17,000. $30,000. $13,000. $15,000. $17,000. $30,000.
Explanation / Answer
$15,000.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.