2. (a) Consider a perfectly competitive firm with the following total cost funct
ID: 1187425 • Letter: 2
Question
2. (a) Consider a perfectly competitive firm with the following total cost function in the short run:
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
STC = 100 + 100Q+ 5Q^2 + (1/3)Q^3
Given the market price of its product is P=$300 per unit, determine its profit-maximizing output and profit for the short run.
(b) Now suppose its long-run total cost is:
LTC= 54Q - 2.4Q^2 + 0.03Q^3
Indicate the firm’s long-run price, quantity sold, and profit, assuming the industry is in long-run equilibrium.
Explanation / Answer
for profit max, MC=P
MC = dTC/dQ = 100 + 10Q + Q^2
100 + 10Q + Q^2 = 300
Q = 10
Profit = Total Revenue - Total Cost
= P*Q - (100 + 100*10+ 5*10^2 + (1/3)*10^3)
= 300*10 - 5800/3
= 1066.67
In long run equilibrium, ATC=MC
ATC = TC/Q = 54 - 2.4Q + 0.03Q^2
MC = dTC/dQ = 54 - 4.8Q + .09Q^2
-2.4Q + 0.03Q^2 = -4.8Q + 0.09Q^2
0.06Q = 2.4
Q = 2.4/0.06 =40
P = MC = 54-4.8*40+0.09*40^2 = 6
Profit = PQ - TC
= 6*40 - (54*40-2.4*40^2+0.03*40^3)
= 240-240
= 0
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.