Crown Cinema recently increased the price of a movie ticket by 5%. As a result,
ID: 1186414 • Letter: C
Question
Crown Cinema recently increased the price of a movie ticket by 5%. As a result, attendance dropped by 8%. Based on this information, what is the price elasticity of demand for movie tickets at Crown? What, if any, other factors could have accounted for some of the decline in attendance leading to an overinflated price elasticity of demand? If the cinema reduced its prices by 5% instead of raising its prices by 5%, what change in attendance would you expect? If a competing cinema reduced its prices by 10%, how would you expect this action to affect demand at Crown? How should the cinema determine an optimal ticket price?
Explanation / Answer
Price elasticity of demand: change in demand/ change in price
here demand == attendance
thus,
price elasticity of demand = -8/5= -1.6
-other factors leading to a decline in attendance could have been:
lower prices at competitve cinemas
better cinema been shown elsewhere
Change in attendance if chnage in price= -5
Change in attendance = -1.6*-5 = 8
i.e, if price elasticity remained constant, then attendance would hve increased by 8%
-If a competing cinema reduced its prices, then demand will fall; i.e, attendance would be lesser.
-decide optimal price by choosing a point where price elasticity is minmal.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.