Suppose that demand and supply for a certain product X in a competitive market a
ID: 1185735 • Letter: S
Question
Suppose that demand and supply for a certain product X in a competitive market are given by
Dx=100-2Px & Sx=10+Px
1) Calculate equilibrium quantity
2) Now suppose that the government imposes a tax on consumers of $1 per unit. Recalculate the prices for consumers and producers, and the quantity sold.
3) Show that a $1 per unit tax on suppliers instead if on consumers would lead to the same new equilibrium.
I got $30 for the price for question 1 and 40 for the quantity. I just want to make sure that those are correct values. I am also completely lost on 2 and 3. I tried different things out but I do t think that they are correct.
Thank you so, so much.
Explanation / Answer
1)100-2*Px=10+Px....Px=30..Qe=40... 2)100-2*(Px+1)=10+Px.....Px=29.33...Q=39...... 3)100-2*Px=10+Px+1...Px=29.67..Q=40..
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.