An economy has full-employment output of 1000. Desired consumption and desired i
ID: 1185366 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Put Y= 1000 ; T = 250+20=270; at equilibrium Y = C + I + G ; 1000 = 200 +0.8*(1000 -270) -500r +200 - 500r + 196 ; solving we get r = 0.18 ; hence C = 694 ; I = 110; Put Md = 9890 in 2nd equation to get P = 23; Smililarly for part b) follow same steps , to get T = 270 , r = 0.2 ; C= 688 ; I = 100 ; P = 23.27
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.