The expected fill of bottles of a beverage filled in a bottling plant is 750 mil
ID: 1181351 • Letter: T
Question
The expected fill of bottles of a beverage filled in a bottling plant is 750 milliliters (ml). A random sample of n = 24 bottles provided a sample mean of x? = 750.67 with a standard deviation of s = 1.971. Does the sample provide significant evidence that the mean fill exceeds the expected fill? Compute the test statistic (TS) and the critical value at the 5% level of significance. TS = _______.
Explanation / Answer
The test statistic is
t=(xbar-mu)/(s/vn)
=(750.67-750)/(1.971/sqrt(24))
=1.665
Answer:
D 1.667 DNR H?. Conclude the mean fill is not greater than the expected fill.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.