Suppose that currency in cirulation is $600 billion, the amount of checkable dep
ID: 1181208 • Letter: S
Question
Suppose that currency in cirulation is $600 billion, the amount of checkable deposits is $900 billion, and excess reserves are $15 billion.
a. Calculate the money supply, the currency deposit ratio, the excess reserve ratio, and the money multiplier.
b. Suppose the central bank conducts an unusually large open market purchase of bonds held by banks of 1400 billion due to a sharp contraction in the economy. Assuming the ratios you calculated in the part a are the same, what do you predict will be the effect on the money supply.
Explanation / Answer
Solution
A
a. Money supply = $600 bn + $900 bn = $1500 bn
Currency deposit ratio = 900/600 = 1.5
Excess reserve ratio = 15/1500 = 0.01 =1%
Reserves = 15 + 0.1*900 = $105 bn
Money multiplier = 1/reserve ratio = 1/ {105/900} = 8.57
B
b. If the ratios are same
By purchase of bonds, the banks release a sum of $1400 billion to the bank
Now, the banks release the sum to open market. The money supply increases by 20 times, i.e 8.57*1400 = $12000 bn
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.