The Burrito Barn is considering a price reduction on the Firegut Burrito, which
ID: 1180775 • Letter: T
Question
The Burrito Barn is considering a price reduction on the Firegut Burrito, which currently sells for $5.00. Jim, the owner of Burrito Barn, knows that the price elasticity of the Firegut is roughly equal to -2.3 over the range of prices being considered for the change. The Firegut has been selling at the brisk pace of 500 burritos per week. To increase his market share in the fast-food market, Jim would like to increase sales of the Firegut to 750 per week. What price should Jim set? (be specific and show your work)
Explanation / Answer
the elasicity of demand= dq/dp)*p/q
2.3=250/dp)5/500
solving it we get change in p=$3.75
so the jem should decrease the price by $3.75
now new price will be= 5-3.75=$1.25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.