This is urgent please help! 3. Suppose the demand for baseballs is given by Q =
ID: 1180440 • Letter: T
Question
This is urgent please help!
3. Suppose the demand for baseballs is given by Q = 200 - 8P.
a. waht is the price elasticity of demand when P=6?
b. at what price will total revenue be maximized?
c. what is the firm's marginal revenue when the price is $10?
4. Suppose there are n identical firms in a market. each firm's cost function is given by C= 240+14q^2, where q is the amount that an individual firm produces. this means that an individual firm's marginal cost is given by MC = 30q. Also, the market demand is given by P = 504 - 8Q, where Q is the total amount of the good produced by all of the firms combined. therefore, Q= n*q.
a. how much output will each of them produce?
b. what will be the market price?
c. how many firms will there be in long run equilibrium?
Explanation / Answer
3 a) ?Q/?P = -8
If P=6, then Q=152, Ep= (-8)*(6/152) = -0.32
b) Total Revenue = Q*P= 200P-8P^2
Revenue is maximized when MR=0, 200-16P=0, P=12.5
c) MR = 200 - 16*10 = 40
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.