This is a 3 part question: 1. Movie tickets prices increased by 5% and resulted
ID: 1179628 • Letter: T
Question
This is a 3 part question:
1. Movie tickets prices increased by 5% and resulted in a 8% drop in sales. What is the price elasticity of demand?
2. If ticket prices decreased by 5% instead of raising them, what would the changes in attendance would you expect?
3. If a competing cinema reduced its prices by 10%, how would that affect demand at your cinema?
Using the formula E=%Chg in Q / %Chg in P
I think the first answer is E= -8/5 = -1.6 and the second answer is -1.6=Chg in Q / -5 which makes Q=8. Please correct me if I am wrong. The 3rd question has me stuck, do I base the demand at my cinema off the -1.6? Kinda lost on this one. Please help!
Explanation / Answer
first one you are right its -8/5
second also you are correct
Price elasticity of demand: change in demand/ change in price
here demand == attendance
thus,
price elasticity of demand = -8/5= -1.6
-other factors leading to a decline in attendance could have been:
lower prices at competitve cinemas
better cinema been shown elsewhere
Change in attendance if chnage in price= -5
Change in attendance = -1.6*-5 = 8
i.e, if price elasticity remained constant, then attendance would hve increased by 8%
-If a competing cinema reduced its prices, then demand will fall; i.e, attendance would be lesser.
-decide optimal price by choosing a point where price elasticity is minmal.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.