A night vision goggle manufacturer is evaluating a make-versus-purchase situatio
ID: 1178678 • Letter: A
Question
A night vision goggle manufacturer is evaluating a make-versus-purchase situation for a component used in its low-priced products. The component can be purchased at a variable wholesale price of P=1200+50y where y is the number of items. Alternatively, the component can be produced with a direct material cost of $17 per item, and direct labor cost of $38 per item. The manufacturing overhead is allocated at 150% of direct labor cost per item. How much will it cost to purchase the component if the company requires on average 159 items each year?
Explanation / Answer
P=1200+50y
hence, if the company buys159 items the cost incurred is 1200+50*159=$9150
on the other hand if it produces the item the cost incurred is 17y+38y+1.5*38y=112y=$17808
thus it is favourable for the company to buy the item at a price of $9150.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.