Jiminy’s Cricket Farm issued a zero coupon bond with 15 years left to maturity;
ID: 1175579 • Letter: J
Question
Jiminy’s Cricket Farm issued a zero coupon bond with 15 years left to maturity; the book value of this issue is $35 million, and the bonds sell for 51 percent of par.
Calculate the pre-tax cost of the debt (the yield to maturity) quoted as an EAR. (Enter answer as a percent rounded to two decimals.) Yield to Maturity =%
What is the pre-tax cost of the debt (yield to maturity) quoted as an APR with semi-annual compounding? (Don't round the EAR if you try converting the EAR into an APR. Enter the APR as a percent rounded to two decimals.) Yield to Maturity =%
Explanation / Answer
Let the EAR be r
1000 = 510 * (1+r)15
a. EAR = 4.59%
b. APR = (1.0459^1/2 - 1 )* 2 = 4.54%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.