Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Your company is considering a new project that will require $925,000 of new equi

ID: 1175528 • Letter: Y

Question

Your company is considering a new project that will require $925,000 of new equipment at the start of the project. The equipment will have a depreciable life of 9 years and will be depreciated to a book value of $151,000 using straight-line depreciation. The cost of capital is 12 percent, and the firm’s tax rate is 35 percent.

Estimate the present value of the tax benefits from depreciation. (Round your answer to 2 decimal places.)

Your company is considering a new project that will require $925,000 of new equipment at the start of the project. The equipment will have a depreciable life of 9 years and will be depreciated to a book value of $151,000 using straight-line depreciation. The cost of capital is 12 percent, and the firm’s tax rate is 35 percent.

Explanation / Answer

Depreciation = ( 925,000 - 151,000) / 9

Depreciation = 86,000

Tax saving each period = 86,000 * 0.35 = 30,100

Present value of annuity = Annuiy * [ 1 - 1 / ( 1 + r)n] / r

Present value of annuity = 30,100 * [ 1 - 1 / ( 1 + 0.12)9] / 0.12

Present value of annuity = 30,100 * 5.32825

Present value of annuity = $160,380.32

present value of the tax benefits from depreciation is $160,380.32.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote