Suppose that a price-searcher firm had consumers who were all identical to each
ID: 1173746 • Letter: S
Question
Suppose that a price-searcher firm had consumers who were all identical to each other. The individual consumer's demand function is given by: qD= 40 -3P. The firm decides to try a second-degree price discrimination scheme. The first 18 units will have a price of $7.33. After that, any units a consumer purchases will be only $2.33. The firm has a constant marginal cost of $1.33 per unit. Calculate the consumer surplus. (Do not include a "$" sign in your response. Round to the nearest two decimal places if necessary.)
Explanation / Answer
Part 1)
CS in first block = 0 .5 ( 40 -7.33) (18)
= 294.03
Part 2)
Q when price is 2.33
= 40 - 3(2.33)
= 33.3
CS in second Block = 0.5(7.33-2.33)(33-18)
= 37.5
Total Consumer Surplus= 326.7
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.