Two electric motors are being economically evaluated for use in a submersible ro
ID: 1173349 • Letter: T
Question
Two electric motors are being economically evaluated for use in a submersible robotic device. Each is capable of delivering 90 horsepower to a necessary application that the device performs. Data for the mutually exclusive motors are as follows.
The MARR is 12% per year. If the expected usage of the motor is 500 hours per year, what would the cost of electric power have to be before the Phillips motor is favored over the General Electric motor? Recall that 1 horsepower = 0.746 kilowatts.
Two electric motors are being economically evaluated for use in a submersible robotic device. Each is capable of delivering 90 horsepower to a necessary application that the device performs. Data for the mutually exclusive motors are as follows. The MARR is 12% per year. If the expected usage of the motor is 500 hours per year, what would the cost of electric power have to be before the Phillips motor is favored over the General Electric motor? Recall that 1 horsepower = 0.746 kilowatts.Explanation / Answer
power =90*0.746 =67.14 kw
total time in 10 yrs =5000 hrs
electric power is measured in kw.hr
let R be the rate ....
hence 2500 +*5000*67.14*R/0.74 +4000 =3200 +5000*67.14R/0.89 +6000
hence R =0.035 $/ kwhr
when R> 0.035 $/ kw/hr then philipsmotor is prefered
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.