Happy Times, Inc., wants to expand its party stores into the Southeast. In order
ID: 1172273 • Letter: H
Question
Happy Times, Inc., wants to expand its party stores into the Southeast. In order to establish an immediate presence in the area, the company is considering the purchase of the privately held Joe’s Party Supply. Happy Times currently has debt outstanding with a market value of $120 million and a YTM of 6 percent. The company’s market capitalization is $340 million, and the required return on equity is 11 percent. Joe’s currently has debt outstanding with a market value of $29.5 million. The EBIT for Joe’s next year is projected to be $13 million. EBIT is expected to grow at 10 percent per year for the next five years before slowing to 3 percent in perpetuity. Net working capital, capital spending, and depreciation as a percentage of EBIT are expected to be 9 percent, 15 percent, and 8 percent, respectively. Joe’s has 2.25 million shares outstanding and the tax rate for both companies is 38 percent.
a. What is the maximum share price that Happy Times should be willing to pay for Joe’s? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Maximum share price $
After examining your analysis, the CFO of Happy Times is uncomfortable using the perpetual growth rate in cash flows. Instead, she feels that the terminal value should be estimated using the EV/EBITDA multiple. The appropriate EV/EBITDA multiple is 8.
b. What is your new estimate of the maximum share price for the purchase? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Maximum share price $
Explanation / Answer
Part a)
Step 1: Calculate WACC
The WACC can be arrived with the use of following equation:
WACC = Weight of Debt*After-Tax Cost of Debt + Weight of Equity*Cost of Equity
where
Weight of Debt = 120,000,000/(120,000,000 + 340,000,000)
Weight of Equity = 340,000,000/(120,000,000 + 340,000,000)
After-Tax Cost of Debt = 6%*(1-38%)
and Cost of Equity = 11%
Using these values in the above formula for WACC, we get,
WACC = 120,000,000/(120,000,000 + 340,000,000)*6%*(1-38%) + 340,000,000/(120,000,000 + 340,000,000)*11% = 9.10%
_____
Step 2: Calculate Annual Cash Flows
The annual cash flows are calculated with the use of following table:
_____
Step 3: Calculate Terminal Value of the Project and Total Present Value
The terminal value and total present value of the project is calculated as below:
Terminal Value of Project = Cash Flow Year 5*(1+Growth Rate)/(WACC - Growth Rate) = 8,755,318*(1+3%)/(9.10% - 3%) = 147,814,626.15
Now, we can calculate the total present value as follows:
Total Present Value = Cash Flow Year 1/(1+WACC)^1 + Cash Flow Year 2/(1+WACC)^2 + Cash Flow Year 3/(1+WACC)^3 + Cash Flow Year 4/(1+WACC)^4 + Cash Flow Year 5/(1+WACC)^5 + Terminal Value/(1+WACC)^5
Substituting values in the above formula, we get,
Total Present Value = 5,980,000/(1+9.10%)^1 + 6,578,000/(1+9.10%)^2 + 7,235,800/(1+9.10%)^3 + 7,959,380/(1+9.10%)^4 + 8,755,318/(1+9.10%)^5 + 147,814,626.15/(1+9.10%)^5 = $123,487,366.33
_____
Step 4: Calculate Maximum Share Price
The maximum share price is arrived as below:
Maximum Share Price = (Total Present Value - Market Value of Joe's Debt)/Number of Common Shares Outstanding = (123,487,366.33 - 29,500,000)/2,250,000 = $41.77 (answer for Part a)
_____
Part b)
Step 1: Calculate Revised Terminal Value
The revised terminal value is calculated as below:
Revised Terminal Value = (EBIT for Year 5 + Depreciation for Year 5)*EV/EBITDA Multiple = (19,033,300 + 1,522,664)*8 = $164,447,712
_____
Step 2: Calculate Total Present Value
The total present value is calculated as below:
Total Present Value = Cash Flow Year 1/(1+WACC)^1 + Cash Flow Year 2/(1+WACC)^2 + Cash Flow Year 3/(1+WACC)^3 + Cash Flow Year 4/(1+WACC)^4 + Terminal Value/(1+WACC)^5
Substituting values in the above formula, we get,
Total Present Value = 5,980,000/(1+9.10%)^1 + 6,578,000/(1+9.10%)^2 + 7,235,800/(1+9.10%)^3 + 7,959,380/(1+9.10%)^4 + 164,447,712/(1+9.10%)^5 = $128,583,750.03
_____
Step 3: Calculate Maximum Share Price
The value of maximum share price is arrived as below:
Maximum Share Price = (Total Present Value - Market Value of Joe's Debt)/Number of Common Shares Outstanding = (128,583,750.03 - 29,500,000)/2,250,000 = $44.04 (answer for Part b)
Cash Flows Year 1 2 3 4 5 EBIT 13,000,000 14,300,000 15,730,000 17,303,000 19,033,300 Less Taxes (EBIT*38%) 4,940,000 5,434,000 5,977,400 6,575,140 7,232,654 Net Income 8,060,000 8,866,000 9,752,600 10,727,860 11,800,646 Add Depreciation (EBIT*8%) 1,040,000 1,144,000 1,258,400 1,384,240 1,522,664 Operating Cash Flow 9,100,000 10,010,000 11,011,000 12,112,100 13,323,310 Less Capital Spending (EBIT*15%) 1,950,000 2,145,000 2,359,500 2,595,450 2,854,995 Change in Working Capital (EBIT*9%) 1,170,000 1,287,000 1,415,700 1,557,270 1,712,997 Cash Flow from Assets $5,980,000 $6,578,000 $7,235,800 $7,959,380 $8,755,318Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.