a)A bond that pays interest semiannually has a price of $985.72 and a semiannual
ID: 1171551 • Letter: A
Question
a)A bond that pays interest semiannually has a price of $985.72 and a semiannual coupon payment of $25.75. If the par value is $1,000, what is the current yield?
2.61%
5.15%
5.22%
4.96%
2.58%
b)There is a zero coupon bond that sells for $331.08 and has a par value of $1,000. If the bond has 22 years to maturity, what is the yield to maturity? Assume semiannual compounding.
5.09%
4.88%
5.15%
4.96%
4.92%
c)A stock currently sells for $58. The dividend yield is 3.6 percent and the dividend growth rate is 4.9 percent. What is the amount of the dividend that was just paid?
$1.99
$1.89
$1.74
$2.09
$1.88
Explanation / Answer
(a) Par Value = $ 1000, Market Value = $ 985.72 and Semi-Annual Coupon = $ 25.75
Annual Coupon = 25.75 x 2 = $ 51.5
Current Yield = Annual Coupon / Market Price = 51.5 / 985.72 = 0.0522 or 5.22 % approximately
Hence, the correct option is (c).
NOTE: Please raise separate queries for solutions to the remaining questions.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.