EXCESS CAPACITY Williamson Industries has $8 billion in sales and $2.6 billion i
ID: 1170526 • Letter: E
Question
EXCESS CAPACITY
Williamson Industries has $8 billion in sales and $2.6 billion in fixed assets. Currently, the company's fixed assets are operating at 95% of capacity.
What level of sales could Williamson Industries have obtained if it had been operating at full capacity? Write out your answer completely. For example, 25 billion should be entered as 25,000,000,000. Round your answer to the nearest cent.
$ ______________
What is Williamson's target fixed assets/sales ratio? Round your answer to two decimal places.
________ %
If Williamson's sales increase 8%, how large of an increase in fixed assets will the company need to meet its target fixed assets/sales ratio? Write out your answer completely. For example, 25 billion should be entered as 25,000,000,000. Round your answer to the nearest cent. Negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations.
$ ____________
Explanation / Answer
Sales at 95% capacity = $8000000000
Sales at 100% capacity = 8000000000/95% = 8421052631.57
Target Fixed Assets to Sales ration = 2.6/8 =32.5%
Revised Sales = 8000000000*108% = 8640000000
Required Fixed Assets = 8640000000*32.5% = 2808000,000
Required Increase in Fixed Assets = 2808000,000-2600000000 = $208,000,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.