You are considering investing in a company that cultivates abalone for sale to l
ID: 1170424 • Letter: Y
Question
You are considering investing in a company that cultivates abalone for sale to local restaurants. Use the following information: Sales price per abalone = $80 Variable cost per abalone = $5.40 Fixed cost per year = $750,000 Depreciation per year = $51,429 Tax Rate = 35% The discount rate for the company is 15 percent, the initial investment in equipment is $360,000, and the project's economic life is 7 years. Assume the equipment is depreciated on a straight-line basis over the project's life ($51,429 per year). What is the Financial Break-Even level for the project? Do not use a comma in your numerical answer.
Explanation / Answer
Let Accounting breakeven be X units:
Sales = 80X
Variable Cost = $5.40 X
At Accounting Breakeven, Sales –Variable Cost = Fixed cost + Depreciation
Hence, 80X-5.4X = $750,000+$51,429
X = $801,429/74.60 = 10,743.02 units
Therefore, we get our accounting breakeven quantity as 10,743.02 units.
Lets now try to find out the financial breakeven units.
Financial Break Even Point = (EAC+Fixed Cost x(1-t)-Depreciation*tc)/((salesprice-variable cost))*1(1-t)
EAC (Equivalent Annuity Cost) = Initial Investment/Annuity factor at discounting rate = $360000/4.1604 = $86,529.73
Financial Breakeven point = (($86,529.73+$750000*(1-.35)-$51,429(0.35))/(80-5.4)*(1-.35)
Financial Breakeven Point = 11,467 units
For any clarification feel free to ask and clarify
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.