The Up and Coming Corporation\'s common stock has a beta of 1.3. If the risk-fre
ID: 1170185 • Letter: T
Question
The Up and Coming Corporation's common stock has a beta of 1.3. If the risk-free rate is 4.5 percent and the expected return on the market is 10 percent, what is the company's cost of equity capital? (Do not round your intermediate calculations.)
11.65%
12.12%
12.23%
17.5%
11.07%
The Up and Coming Corporation's common stock has a beta of 1.3. If the risk-free rate is 4.5 percent and the expected return on the market is 10 percent, what is the company's cost of equity capital? (Do not round your intermediate calculations.)
Explanation / Answer
Capital asset pricing is used to calculate required rate of return
Required rate of return = Risk free rate of return + Beta (Market return - Risk free return)
Where,
Risk free rate of return= 0.045
Beta= 1.3
Market return= 0.1
Let’s put all the values in the formula
Required rate of return = 0.045+1.3(0.1-0.045)
= 0.045 + 1.3(0.055)
= 0.045 + 0.0715
= 0.1165
So the required rate of return is 11.65%
Correct answer is A.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.