Earleton Manufacturing Company has $2 billion in sales and $400,000,000 in fixed
ID: 1170183 • Letter: E
Question
Earleton Manufacturing Company has $2 billion in sales and $400,000,000 in fixed assets. Currently, the company's fixed assets are operating at 85% of capacity.
What level of sales could Earleton have obtained if it had been operating at full capacity? Write out your answer completely. Round your answer to the nearest whole number.
$
What is Earleton's target fixed assets/sales ratio? Round your answer to two decimal places.
%
If Earleton's sales increase 30%, how large of an increase in fixed assets will the company need to meet its target fixed assets/sales ratio? Write out your answer completely. Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole number.
$
Explanation / Answer
a) Level of sales if operated at 100% capacity = 2000000000/85% = $ 2,35,29,41,176 b) Target fixed assets/sales ratio = 400000000/2352941176 = 17.00% c) Increase in fixed assets to meet target ratio = 2000000000*130%*17%-400000000 = $ 4,20,00,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.