A plant manager is considering implementing a preventative maintenance plan for
ID: 1169976 • Letter: A
Question
A plant manager is considering implementing a preventative maintenance plan for all of her large motors. Based on comparable programs at other facilities, she expects that this will reduce the number of motor failures and increase the energy efficiency of her motors. She anticipates her annual motor repair costs will be reduced from $12,889 to $1,206, and that the motor energy costs will decrease from $15,064 to $14,329 per year.
To implement the program, she plans on buying a high quality vibrometer for $2,288, and paying for an employee to attend a training session costing $2,954. After the employee is trained, the manager has budgeted 9 hours a month to test each motor and make minor repairs. The internal maintenance labor rate for the plant is $33 per hour.
What is the Simple Payback Period for this project (in years)?
Explanation / Answer
Initial Cash outflow:
Vibrometer = $2,288
Training Session= $2,954
$5,242
Annual Saving:
Annual Motor Repair Costs = $11,683 ($12,889 - $1,206)
Annual Motor Energy Costs = $735 ($15,064 - $14,329)
Annual Saving = $12,418
Less: Annual Cost = $3,564 ($33*9*12)
Total Annual Inflow = $8,854
Outflow = 5242
Annual Inflow 8854
0.6 Years = 7.2 Months
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.