QUESTION 1 ABC Inc. issued 10-years bonds paying 6% coupons semi-annually. What
ID: 1169972 • Letter: Q
Question
QUESTION 1
ABC Inc. issued 10-years bonds paying 6% coupons semi-annually. What should be the price of the bond if the market demands a 10% yield to maturity? Show equation and work.
a. $827.08
b. $828.81
c. $802.07
d. $803.64
f. $750.76
QUESTION 2
A 10-year bond paying 10% coupon semi-annually is selling for $1000. What is the yield demanded by investors? Show equation and work.
a. 12%
b. 6%
c. 11%
d. 5.50%
e. 10%
QUESTION 3
If the expected inflation rate is 6% and the real rate is 3%, what should be the nominal rate of a risk-free government bond? Show equation and work.
a. 8.12%
b. 9.18%
c. 9.14%
d. 10.21%
e. 8.07%
a. $827.08
b. $828.81
c. $802.07
d. $803.64
f. $750.76
Explanation / Answer
Question 1
Market value of bond = Present value of coupon payments + Present value of face value of bond
Semi-annual coupon payment = $1,000 * 6% * ½ = $30
Maturity of bond = 10 years
Number of semi-annual coupon payments = n = 10 years * 2 = 20
Semi-annual yield to maturity = r = 10%/2 = 5% = 0.05
Present value of annuity = Annuity amount*{1-(1+r)-n}/r
Present value of semi-annual coupon payments = $30 * (1-1.05-20)/0.05 = $373.87
Present value of face value of bond = $1000/1.0520 = $376.89
Market value of bond = $373.87 + $376.89 = $750.76
Hence, correct answer is f. $750.76
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.