A certain fluidized-bed combustion vessel has an investment cost of $88:000, a l
ID: 1169801 • Letter: A
Question
A certain fluidized-bed combustion vessel has an investment cost of $88:000, a life of 8 years, and negligible market (resale) value. Annual costs of materials, maintenance, and electric power for the vessel are expected to total $11,000. A major relining of the combustion vessel will occur during the fifth year at a cost of $35,000. If the interest rate is 18% per year, what is the lump-sum equivalent cost of this project at the present time? The lump-sum equivalent cost of this project at the present time equalsExplanation / Answer
Equivalent annual cost of the project ($)
= 88,000 x A/P(18%, 8 years) + 11,000 + 35,000 x P/F(18%, 8 years) [Additional cost during year 5]
= 88,000 x 0.25 + 11,000 + 35,000 x 0.44
= 22,000 + 11,000 + 15,400
= 48,400
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.