Suppose an airline is losing money because they cannot fill enough seats in thei
ID: 1168959 • Letter: S
Question
Suppose an airline is losing money because they cannot fill enough seats in their flights with passengers. The airline would offer a flight only if at least 70% of the seats could be filled. The average total cost for the typical flight is $12,600. Of this amount, $3,700 is the cost of the firm’s fixed inputs and $8,900 is the cost of its variables inputs. The average variable cost remains the same no matter how many flights are offered. The airline flies 60 seat jets and charges $300 per ticket. The market where the firm operates can be viewed as perfectly competitive.
a.What is the marginal revenue from a full flight?
b. If an airline offers a flight with 70% of its seats filled, by how much will it increase or decrease the losses?
Explanation / Answer
a.
The airline flies 60 seat jets and charges $300 per ticket.
Total Revenue from a full flight is = number of passenger* price of per ticket = 60*300=$18000
So marginal revenue from additional full flight is $18000
When full flight is made, average total cost is $12,600
So profit from full flight is = $5400
b.
When flight runs on 70% capacity.
Revenue is =60*70*300/100=$12600
Total cost of flight is = $12600
So, firm made neither any loss nor any profit in this scenario. From full flight scenario, flight makes loss of $5400.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.