home / study / business / accounting / accounting questions and answers / comput
ID: 1166457 • Letter: H
Question
home / study / business / accounting / accounting questions and answers / computation of volume and controllable overhead variances world company expects to operate ...
Question: Computation of volume and controllable overhead variances World Company expects to operate at 80%...
Computation of volume and controllable overhead variances
World Company expects to operate at 80% of its productive capacity of 60,000 units per month. At this planned level, the company expects to use 26,400 standard hours of direct labor. Overhead is allocated to products using a predetermined standard rate based on direct labor hours. At the 80% capacity level, the total budgeted cost includes $39,600 fixed overhead cost and $316,800 variable overhead cost. In the current month, the company incurred $353,000 actual overhead and 23,400 actual labor hours while producing 45,000 units.
(all input information is correct)
Explanation / Answer
At 80%, planned production = 80%*60000 = 48000 units
Budgeted fixed cost variance per DL hour = 39600/26400 = $1.5
Applied DL hours = (26400/48000)*45000 = 24750
Applied fixed overhead = 24750*1.5 = $37125
Volume (fixed overhead) variance = Budgeted fixed OH – Applied Fixed OH = 39600-37125
Volume (fixed overhead) variance = $2475
Budgeted variable OH cost per DL hour = 316800/26400 = $12
Total OH per DL hour = 12+1.5 = $13.5
Standard hour = 24750
So,
Total applied OH cost as per the budget = 13.5*24750 = $334125
Actual Total OH cost = $353000
Total OH variance = 353000 -334125 = $18875
Controllable OH variance = 18875 – 2475
Controllable OH variance = $16400
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.