6. Suppose the reserve ratio in Misery-Land has been set at 5%. Consumers in Mis
ID: 1162467 • Letter: 6
Question
6. Suppose the reserve ratio in Misery-Land has been set at 5%. Consumers in Misery-Land earn an average of $15,000 per month from January to December of 2004. Consumers deposit their savings in the banks, and each consumer deposits a yearly average of $40,000. The economy is currently experiencing an inflationary gap of $600 million. a. Using government expenditure, correct the inflationary gap. Show your calculations. b. Using fiscal fixed tax policy, correct the inflationary gap. Show all calculations.
Explanation / Answer
PART-a) Multiplier = 1/rr = 1 / 0.05 = 20%
The money multiplier is 20, thus money supply must be reduced by 30 million (=600 million/ 20)
PART- b) Consumption = (15000 * 12) - 40,000 = 140,000
The MPC is 0.78 (=140,000 / (15,000*12)
Tax multiplier is 3.5 (=1 / (1-0.78) - 1)
Thus, taxes must be increased by $171.429 million (=600 million/ 3.5)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.