Alex is considering buying a house. He is planning to rent the house and sell it
ID: 1162333 • Letter: A
Question
Alex is considering buying a house. He is planning to rent the house and sell it after few years to buy a bigger house. His current plan is to sell the house after 5 years. The house worth $255,000 today. He can get $255,000 mortgage for 9% nominal annual interest rate, compounded monthly. Based on the information he collected, the house can be sold for 385,000 in 5 years. The monthly maintenance fee is $200. How much should he charge the tenants (monthly) in rent to cover the maintenance fee and the mortgage? Excel solution is NOT accepted. .....................
Explanation / Answer
ANSWER:
Present value of house = $255,000
i = 9% yearly or 9% / 12 monthly = 0.75% monthly
n = 5 years or 60 months
mortgage fee = present value of house(a/p,i,n)
mortgage fee = 255,000(a/p,0.75%,60)
mortgage fee = 255,000 * 0.0208
mortgage fee = $5,304
maintenance fee = $200
so monthly rent that alex needs to charge = mortgage fee + maintenance fee = $5,304 + $200 = $5,504
so he needs to charge $5,504 from the tenant in order to cover the mortgage and maintenance fee.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.