5. Calculating tax incidence Suppose that the U.S. government decides to charge
ID: 1162289 • Letter: 5
Question
5. Calculating tax incidence Suppose that the U.S. government decides to charge wine consumers a tax. Before the tax, 25 billion bottles of wine were sold every year at a price of $4 per bottle. After the tax, 19 billion bottles of wine are sold every year; consumers pay $5 per bottle (including the tax), and producers receive $1 per bottle. The amount of the tax on a bottle of wine is $ falls on consumers is$ bottle per bottle. Of this amount, the burden that per bottle, and the burden that falls on producers is$ per True or False: The effect of the tax on the quantity sold would have been smaller if the tax had been levied on producers True FalseExplanation / Answer
Tax= price paid by consumers - price received by sellers
Tax= 5-1= 4
Amount of tax is 4 per bottle.
Burden that falls on consumers= price paid after tax - price paid before tax= 5-4= 1
Burden that falls on producers= price received before tax - price received after tax
= 4-1= 3
False- it does not matter on whom the tax is levied, the burden is borne by both producers and consumers depending on their elasticity.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.