I do not want to get any pic, i want to copy the answer. There is a one-seventh
ID: 1160789 • Letter: I
Question
I do not want to get any pic, i want to copy the answer.
There is a one-seventh (1/7) reserve requirement. If the fed wants to create money they first buy a $1,400,000 bond from a bank (Bank A). Bank A's reserves increase and its holding of bonds decreases. But Bank A does not want unproductive assets so they loan the money to a home buyer. The home buyer pays the builder who deposits the money into an account at Bank B. Bank B uses the new deposits to make an auto loan to a company. They lend the most that they have legally available. How much money did then lend?Explanation / Answer
As, rr =1/7
Original deposit = 140000
Bank A's lending =(1-rr)*original deposit = (1-1/7)*140000 = 120000
Bank B's lending =(1-rr)2*original deposit = (1-1/7)2*140000= 102857.14
Bank C's lending = (1-rr)3*original deposit =(1-1/7)3*140000= 88163.265
.
.
.
..
so total money supply =[1+(1-rr)+(1-rr)2+(1-rr)3...........]*original deposit
= (1/rr)*original deposit = (1/1/7)*140000 = 7*140000 = 980000.
Hope This Helps.
Feel Free To Comment In Case Of Any Query.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.