14. Su ppose for a week of production a firm produces 10 wooden tables. For the
ID: 1159564 • Letter: 1
Question
14. Su ppose for a week of production a firm produces 10 wooden tables. For the week the firm had the following costs: Build lease cost, $100 per week Labor costs (without worker contracts), $1400 during the week Materials used in production, $500 during the week For the week the Average Fixed Cost (AFC) for each table would be: $ .For the week the Average Variable Cost (AVC) for each table would be: $ . For the week th . For the week the Average Total Cost (ATC) for each table would be: $ 15. Because of monopoly, consumers typically have: a. fewer choicesExplanation / Answer
Lease cost is fixed, since the per-unit amount is constant.
Labor and material costs are variable, since these depend on production units.
AFC = Lease cost per week / Number of tables per week
= $100 / 10
= $10 (Answer)
AVC = Total variable cost / Number of tables
= (Labor + Material) / 10
= ($1,400 + $500) / 10
= $1,900 / 10
= $190 (Answer)
ATC = AFC + AVC
= $10 + $190
= $200 (Answer)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.