Solve all four (4) questions, Show all steps and complete calculations. Each que
ID: 1157077 • Letter: S
Question
Solve all four (4) questions, Show all steps and complete calculations. Each question I. The Department of Energy is proposing new rules mandat washer efficiency by 2005 and a option B increase by 200%. The A option is expected to add $100 to the current price of a washer, while option B will add $240 to the price If the cost for energy is $80 per year with option A and $65 per year with option B, at an interest rate of 10% per year and 15-year life for all washer models what is the future worth of option A? ing a option A in clothesExplanation / Answer
1.
Initial investment due to option A = $100
Annual cost of energy with option A = $80
Time = 15 years
R = 10%
Future worth of option A = 100*(1+10%)^15 + 80*(1.10^15 - 1)/.1
Future worth of option A = $2959.52
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.