7 A new engineering graduate who started a consulting business borrowed money fo
ID: 1156508 • Letter: 7
Question
7
A new engineering graduate who started a consulting business borrowed money for 1 year to furnish the office. The amount of the loan was $49,000, and it had an interest rate of 11% per year. However, because the new graduate had not built up a credit history, the bank made him buy loan-default insurance that costs $950. In addition, the bank charged a loan set-up fee of 1.1% of the loan principal What was the effective interest rate the engineer paid for the loan? The effective interest rate that the engineer paid for the loan was 96.Explanation / Answer
Solution:-
Loan amount= $49000
Interest on the loan amount- 11% on $49000= $5390
Loan default insurance-$950
Loan set up fee- 1.1% of $49000= $539
So the total charges for the loan is-$5390+$950+$539=$6879
So the effective interest rate is 6879/49000*100= 14.04%
The engineer pays an effective interest rate of 14.04%.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.