Given: Residential road with 20 houses on each side. The houses are 6 meters wid
ID: 115612 • Letter: G
Question
Given:
Residential road with 20 houses on each side.
The houses are 6 meters wide, 9 meters deep.
The road is 150 meters long and 7 meters wide.
Average wastewater production per household: 400 liters/day;
Storm event with return period of 10 years: 27mm/hour.
Questions:
1. What is the amount of wastewater in m3/hour?
2. What is the amount of stormwater in m3/hour?
3. How many times larger the amount of stormwater is compared to the hourly wastewater production (rounding to the nearest hundred)?
Explanation / Answer
1) total waste water = 8000 ltr/day from 20 houses
that is, 0.33cubic meter per hour
2) area = 150 * 25 = 3750 m2 (including house width)
volume = 3750* .025 = 93.75 m3/hr
3) 284 times larger is the stormwater compared to hourly waster water
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.