Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that Congress and the President are considering an increase in governmen

ID: 1152319 • Letter: S

Question

Suppose that Congress and the President are considering an increase in government expenditures of $50 billion. They consult with two economists: Alan and Robert. Alan believes that the marginal propensity to consume (MPC) is 0.9 and Robert believes that it is 0.5 If Alan is correct, then the increase in government spending will cause GDP to increase by ____, and if Robert is correct, then the government spending increase will cause GDP to increase by ____ (B)

A. $450 billion, $250 billion

B.$500 billion, $100 billion

C.$250 billion, $150 billion

D.$150 billion, $250 billion

E.$45 billion, $25 billion

The answer is B, please explain why.

Explanation / Answer

Ans: $500 billion, $100 billion

Explanation:

According to Alan:

MPC = 0.9

Government expenditure multiplier = 1 / (1 - MPC)

= 1 / (1 - 0.9)

= 10

Increase in GDP = $50 billion * 10 = $500 billion

According to Robert:

MPC = 0.5

Multiplier = 1 / (1 - 0.5) = 2

Increase in GDP = $50 * 2 = $100 billion

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote