Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A firm produces and sells calendars. Last year, it produced 3,250 calendars and

ID: 1151108 • Letter: A

Question

A firm produces and sells calendars. Last year, it produced 3,250 calendars and sold each for $10. In producing these calendars, it incurred variable costs of $25 000 and a total cost of $48 000. What were the firm's fixed cost per calendar. Express your answer to the nearest cent. $ ____
Please enter 2 digits after the decimal point. A firm produces and sells calendars. Last year, it produced 3,250 calendars and sold each for $10. In producing these calendars, it incurred variable costs of $25 000 and a total cost of $48 000. What were the firm's fixed cost per calendar. Express your answer to the nearest cent. $ ____
Please enter 2 digits after the decimal point.

Explanation / Answer

Total Cost= Variable cost + Fixed cost and so Fixed cost = Total cost - Variable cost

variable costs=$25000

Total cost=$48000

Thus Fixed cost=48000-25000=23000

Calendars produced=3250

Thus Fixed cost per calendar=23000/3250=7.08

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote