Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You work in a large Fortune 500 company as a marketing manager. You currently ea

ID: 1150143 • Letter: Y

Question

You work in a large Fortune 500 company as a marketing manager. You currently earn $115,000 per year. You are considering leaving to start your own advertising firm.

If you start your own firm, you estimate the firm will earn about $275,000 in revenue per year. You estimate that rent for your office will be $45,000 per year, secretarial and IT support will cost $45,000 per year, and that taxes will cost your firm about $100,000.

Calculate your accounting profits.

Calculate your ECONOMIC profits.

Explanation / Answer

Answer

Accounting profit=total revenue-accounting cost or explicit costs
=275000-45000-45000-100000
=85000
Accounting profit is $85000
Economic profit=accounting profit-opportunity cost
=85000-115000
=-30000
Economic loss is $30000 or profit is -$30000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote