Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose you are considering an investment project that requires $800.000, has a

ID: 1146721 • Letter: S

Question

Suppose you are considering an investment project that requires $800.000, has a six-year life, and has a salvage value of $100,000. Sales volume is projected to be 65,000 units per year. Price per unit is $63, variable cost per unit is $42, and fixed costs are $532,000 per year. The depreciation method is a five-year SL and assume MARR 10%. (a) Determine the break-even sales volume. (b) Calculate the cash flows of the base case over six years and its NPW. (c) lf the sales price per unit increases to $400, what is the required break-even volume? (d) Suppose the projections given for price, sales volume, variable costs, and fixed costs are all accurate to within ± 15%. What would be the NPW figures of the best-case and worst-case scenarios?

Explanation / Answer

Investment =$800000

Profit =(P-VC)×65000-532000=(63-42)×65000-532000

=21×65000-532000=1365000-532000=833000

Break even volume =X

800000=X*4.36

X=313,414

Answer for B)

Cash follows over 6 years

833000/(1.1)+833000/(1.1)^2+833000/(1.1)^3+833000/(1.1)^4+833000/(1.1)^5+833000/(1.1)^6=833000×4.36=3627931

Answer for c)

If sales Price increase to $400

Then Profit each year will be

Profit per unit is ($400-$42) $358

1365000=$358*X(4.3552)

X=876 units to be produced.

Answer for D)

NPW function is homogeneous degree of zero hence in worst and best case NPW should remain the same.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote