You are considering a luxury apartment building project that requires an investm
ID: 1143518 • Letter: Y
Question
You are considering a luxury apartment building project that requires an investment of $1,300,000. The building has 50 unites. We expect that the maintenance cost for the apartment building will be $150,000 in the first year, and to rise to $200,000 in the second year, and to continue to increase by $50,000 in subsequent years. The cost to hire a manager for the building is estimate to be $50,000 per year. After five years of operation, the apartment building can be sold for $800,000. What annual rent per apartment unit will provide a return on investment of 15%? Assume that the building will remain fully occupies during the five years.
Explanation / Answer
For this we have to do the NPV analysis, where
NPV = Present value (PV) of all cash inflows - PV of all cash outflows.
PV of cash outflows isas per calculations below. Note that, a return on investment of 15% means that, if all the cash inflows & outflows are discounted at 15%, NPV will become 0.
PV of Cash outflow = $2,426,815
PV of cash inflow = PV of rent collected + PV of seilling price after 5 years
$2,426,815 = PV of rent collected + [$800,000 / (1.15)5]
PV of rent collected = $(2,426,815 - 397,741) = $2,029,074
If rent per year be Y, then:
Therefore,
Y x 3.3522 = $2,029,074
Y = $2,029,074 / 3.3522 = $605,296.1
This is the annual rent for total 50 units in the apartment building.
Annual Rent per apartment = $605,296 / 50 = $12,105
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.