4. Consider the following financial data for Xerox Corp. Projected Sales per mon
ID: 1141581 • Letter: 4
Question
4. Consider the following financial data for Xerox Corp. Projected Sales per month Selling Price Raw Material Assembly labor 150,000 Units $19.95 per unit S7.50 per unit $6.00 per unit $125,000 per month Marketing S19,500 per month 4a. What is the Gross Profit per unit (8 pts)? a. $12.45 b. $6.45 c. $14.95 d. $7.45 e. $8.45 f. None of the above 4b. What is the total indirect expense for the month? (8 pts) a. $142,500 b. $143,500 c. $144,500 d. $125,000 e. None of the above 4c. What is the Breakeven sales price per unit (8 pts)? a. $7.56 b. $12.45 c. $13.46 d. $14.46 e. None of the aboveExplanation / Answer
a) Cost of goods sold per unit = Raw material per unit + Assembly labour per unit
= $7.5 + $6
= $13.5
Gross profit per unit = Selling price per unit - Cost of goods sold per unit
= $19.95 - $13.5
= $6.45
b. Total indirect expense for the month = Operating expenses + Marketing
= $125,000 + $19,500
= $144,500
c. Variable expenses per unit = Raw materials per unit + Assembly labour per unit
= $7.5 + $6
= 13.5
Fixed expenses = Operating expenses + Marketing
= $125,000 + $19,500
= 144,500
At the breakeven sales price, net profit will be Zero
Sales - Variable expenses - Fixed expenses = 0
(150,000 units * Sales price per unit) - (150,000 units * $12.5 per unit) - $144,500 = $0
Sales price per unit = $2,018,500 / 150,000 units
= $13.46
d. Contribution margin per unit = Sales price per unit - Variable expenses per unit
= $14.95 - $13.5
= $1.45
Breakeven volume = Fixed expenses / Contribution margin per unit
= $144,500 / $1.45
= 99,655 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.